Pressiteade 03.08.2017

Pressiteade 03.08.2017

XIV SOOME-UGRI KIRJANIKE KONGRESS KESKENDUB AJALOOLE JA AJALOOMÄLULE KIRJANDUSES

23.-25. augustil Tartus Eesti Rahva Muuseumis (ERM) toimuv Soome-ugri kirjanike kongress toob Eestisse kirjanikke ja kirjandusteadlasi Venemaalt, Soomest, Ungarist, Slovakkiast ja Prantsusmaalt. Ettekannete fookuses on ajalugu ja selle kajastus  soome-ugri rahvaste kirjanduses.

Kongress algab 23. augustil Mari Kalkuni kontserdiga. Kongressi esimese päeva, 24. augusti, avab Soome-ugri Kirjanduse Assotsiatsiooni (AFUL) president János Pusztay, oma tervituse edastavad ka Vabariigi President Kersti Kaljulaid, Tartu linnapea Urmas Klaas ja ERMi direktor Tõnis Lukas.

Esimese päeva ettekanded käsitlevad ajaloo kajastamist ja kajastumist kirjanduses. Nii näiteks teeb Arvo Valton ettekande Soome-ugri rahvaste ajalooromaanide ja eeposte tõlgetest eesti keelde ning nende tähendusest hõimurahvaste ajaloo mõistmisel;  Jouni Tossavainen vaatleb loodusluulet väikerahva kultuurimälu hoidjana;  Sébastien Cagnoli vaatab aga XXI sajandi pilguga Soome isamaalisele luulele, küsides, kas soomlased häbenevad iseseisvust.

Kongressi esimese päeva lõpetab udmurdi raamatute esitlus ja Eesti-udmurdi ansambli Ar-God kontsert.

Soome-ugri kirjanike kongressi teine päev, 25. august, koondab ettekandeid ajalootraumadest kirjanduses: Jan Kaus räägib Eesti lähiajaloo käsitlemisest Sofi Oksaneni ja Jaan Krossi tegelaskujude kaudu; Peeter Helme vaatleb ajalookäsitlusi uuemas eesti proosas; mitmeid ettekandeid on mari ja komi kirjandusest väikerahvaste ajaloo perspektiivis.

Kongressi teise päeva lõpetab Kristiina Ehini ja Silver Sepa kontsert ning vaba mikrofon, kus kuulda saab luulet enam-vähem kõigis soome-ugri keeltes.

XIV Soome-ugri kirjanike kongressi kõik sündmused on avalikud ja tasuta.

Soome-ugri kirjanduste assotsiatsioon on üle aasta toimuvaid kongresse korraldanud alates 1993. aastast. Kongresside eesmärk on hoida ja edendada soome-ugri rahvaste vahelisi kirjanduslikke sidemeid, vahetada teavet, mõtteid, kogemusi kirjanduses ja laiemalt ühiskonnas toimuva kohta, ning toetada ennekõike väiksemate soome-ugri rahvaste keelelist ja kultuurilist püsimist.

Tänavu Eestis toimuva kongressi peakorraldajaks on assotsiatsiooni asepresident Eva Toulouze ja projektijuhiks assotsiatsiooni juhatuse liige Indrek Koff.

Kongressi teabejuht

Tõnu Karjatse

finnougricwriters@gmail.com

5059442

By | 03.08.2017 | Congress-2017, News | No Comments

About the Author:

Comments are closed